top of page
Search

Veľké zmeny v EČV – toto sú nové pravidlá, ktoré nás čakajú

Updated: Jun 19

Štát začína vychádzať v ústrety vodičom, ktorí nadávali na zbytočnú byrokraciu a neefektívne procesy týkajúce sa registrácie vozidiel. Držiaky ŠPZ už čoskoro nedostanú toľko zabrať – značky totižto budú môcť na vozidle zostať aj v prípade prepisu do iného okresu!Parlament 17. marca 2021 schválil novelu zákona ohľadom prideľovania EČV (po starom ŠPZ), ktorá prináša viacero zaujímavých zmien. Tie najvýznamnejšie by mali začať platiť až od 1. marca 2022. Ich zavedenie do praxe totižto vyžaduje viacero veľkých zmien v štátnych systémoch. Väčšina motoristov však pravdepodobne nový systém prideľovania EČV inšpirovaný zahraničnými krajinami s radosťou privíta.


Zmena formátu EČV

Jednou z najväčších noviniek je zmena formátu evidenčných čísel. Značky už nebudú prideľované na základe okresu, ich vydávanie bude založené na čisto abecednej postupnosti. Začínať sa bude kombináciou AA000AA. Evidenčné čísla s týmto formátom budú prideľované všetkým novo registrovaným autám. Avšak, aj doterajšie značky s označovaním podľa okresov stále zostanú v platnosti. Nebudete ich tak musieť meniť za nové.


Doživotné EČV pre jedno auto

Pri predaji auta do iného okresu si už kupujúci nebude musieť vybavovať nové značky. Predávajúci mu môže ponechať pôvodné. Pri prepise auta tak ušetríte 33 eur za vydanie nových ŠPZ. Značnú úlohu v tomto ohľade zohráva aj ekológia. Taktiež nebude dochádzať k situáciám, že značky viazané k danému okresu by sa minuli a musel by byť zavedený nový formát, ako to bolo v prípade značiek BA, BL a BT.


Možnosť ponechania si EČV

V rámci novely zákona sa navrhuje aj možnosť ponechania si evidenčného čísla pôvodným majiteľom. Teda, pri predaji auta by pôvodný majiteľ v prípade záujmu nemusel prenechať EČV kupujúcemu, alebo mohol by si ho nechať a umiestniť na druhé vozidlo. Kupujúci si v takom prípade bude pravdepodobne musieť vybaviť nové EČV. Presný postup, ako bude vyzerať zmena EČV v realite, ešte nebol zverejnený.


Eliminácia byrokracie pri prehlasovaní auta

V neposlednom rade čaká motoristov ešte jedna príjemná zmena – celý prepis auta bude možné vykonať na jednom dopravnom inšpektoráte, a to aj v prípade prepisu auta do iného okresu. Vozidlo tak nebude nutné odhlasovať v mieste pôvodnej registrácie a následne prihlasovať v okrese nového majiteľa. Celý proces prehlásenia sa vybaví v jeden deň, na jednom dopravnom inšpektoráte.


Využívate vlastný držiak na EČV?

Neoddeliteľnou súčasťou EČV sú aj držiaky. Ich úlohou je bezpečne uchytiť evidenčné číslo na karosériu auta, no zároveň majú aj estetický a marketingový význam. Držiak na EČV, alebo po starom, držiak na ŠPZ, viete obohatiť o vlastný grafický dizajn. Túto možnosť môžete využiť nielen na účely marketingu, ale aj v prípade, že chcete vaše auto skrášliť a ozvláštniť.


Druhy držiakov na EČV

V našom e-shope ponúkame kvalitné držiaky ŠPZ, ktoré sú vyrobené z odolného pružného PP plastu. Dostupné sú 2 verzie držiakov, ktoré sa líšia spôsobom uchytenia EČV. Držiak so vzorom DN-18 zabezpečuje uchytenie značky prostredníctvom plastových poistiek v spodnej časti rámčeka. V držiaku so vzorom S-15 je značka uchytená po celom obvode a zaistená je poistkami v spodnej časti rámčeka, ktoré sú umiestnené za výklopnou lištou.


Držiak EČV s unikátnym dizajnom

Vybrať si môžete buď držiak s 3D, alebo 2D vzorom. Okrem štandardného formátu určeného pre bežné autá je dostupný aj držiak ŠPZ na motorku.

Držiak EČV s 3D vzorom zaujme svojím originálnym dizajnom, ktorý vystupuje do priestoru. Vďaka tomu je doslova neprehliadnuteľný. 2D vzory sú na držiak tlačené prostredníctvom inovatívnej MIMAKI potlače v kombinácii so špeciálnym japonským lakom. Vďaka tomu je zaistená veľmi dlhá životnosť, bez odlupovania a straty farby.


Potlač EČV si môžete zvoliť podľa vašich predstáv. Zakomponovať do nej môžete logo výrobcu vášho auta, vlastné motto alebo logo a názov vašej firmy. V takom prípade poslúži držiak na EČV aj ako dobrý marketingový nástroj, keďže denne ho vidia stovky vodičov a okoloidúcich. S grafikou si nerobte starosti – stačí, keď nám dáte vedieť vašu predstavu a naši skúsení grafici vám vytvoria kvalitný návrh dizajnu úplne zadarmo!


© B.A.S. Slovakia s.r.o.
17 views0 comments

Comments


bottom of page